#main-header {display: none!important }

Meet our Teachers & Staff

2021-2022

Mrs. Mary Agosto

Kindergarten
[email protected]

Mrs. Katelynn Marcum

Kindergarten
[email protected]

Mrs. Kristine Wills

Kindgerarten
[email protected]

Mrs. Michelle Welker

Kindgerarten
[email protected]

Ms. Alexis Faria

First Grade
[email protected]

Mrs. Jennifer Folstein

First Grade
[email protected]

Mrs. Amy Haley

First Grade
[email protected]

Ms. Sandra Hall

First Grade
[email protected]

Mrs. Jessica Loury

Second Grade
[email protected]

Mrs. Jessica Mauro

Second Grade
[email protected]

Mrs.Emily Pidgeon

Second Grade
[email protected]

Mrs. Kristen Roseman

Second Grade
[email protected]

Mrs. Marla Connick

Third Grade
[email protected]

Mrs. Denise Nault

Third Grade
[email protected]

Mrs. Kristin Nichols

Third Grade
[email protected]

Mrs. Mandy Pedicone

Third Grade
[email protected]

Mrs. Tina Ballou

Fourth Grade
[email protected]

Ms. Peyton Derrick

Fourth Grade
[email protected]

Mrs. Laura Matthews

Fourth Grade
[email protected]

Mrs. Kristin Ramirez

Fourth Grade
[email protected]

Mr. Michael Asch

FifthGrade
[email protected]

Mrs. Shelia Hayden

Fifth Grade
[email protected]

Ms. Zoe Richard

Fifth Grade
[email protected]

Ms. Gabrielle Cronkhite

Fifth Grade
[email protected]

Ms. Sarah Bogenreif

Sixth Grade
[email protected]

Mrs. Kelly Cooke

Sixth Grade
[email protected]

Ms. Tiffany Johnsten

Sixth Grade
[email protected]

Mrs. Katherine Pack

Sixth Grade
[email protected]

Mr. Shaun Vest

Sixth Grade
[email protected]

Upper School

Mrs. Julie Austin

MS History
[email protected]

Mrs. Jennifer Barna

HS ELA/Yearbook Advisor
[email protected]

Ms. Natalia Bravo

MS ELA
[email protected]

Mrs. Julie Brown

MS Mathematics
[email protected]

Mr. Joseph Carioto

HS History
[email protected]

Mr. Peter Cody

HS HOPE/Math Enrichment
[email protected]

Mrs. Erica Dilger

HS HOPE/P.E.
[email protected]

Mrs. Deborah Fink

MS English
[email protected]

Mr. BrandonJohn Hare

MS History
[email protected]

Mr. Jared Hulet

MS Latin
[email protected]

Ms. Samantha Jackson

HS Physics & Chemistry
[email protected]

Mrs. Michelle Lane

HS Latin
[email protected]

Ms. Maddie Lierman

MS Science
[email protected]

Mrs. Rene Meek

HS History/Government/Economics
[email protected]

Mrs. MaryKate Oppelt

MS Mathematics
[email protected]

Mr. Alex Pelc

MS/HS Math & Science
[email protected]

Mr. Rudolph Rauk

MS/HS Latin
[email protected]

Ms. Allison Reynolds

MS Math/ Student Activities
[email protected]

Ms. Jessica Schwartz

MS/HS Art
[email protected]

Mrs. Klara Scripter

HS Biology
[email protected]

Mrs. Melissa Seiler

HS ELA/AP ELA
[email protected]

Ms. Stephanie Shafer

Athletic Director
[email protected]

Ms. Katie Wadler

MS Composition/Career & Tech
[email protected]

Mrs. Jenny Welte

HS ELA/Senior Thesis
[email protected]

Mrs. Joyce Wilkins

HS Art
[email protected]

Mrs. Lorelei Vitulli

MS/HS Spanish
[email protected]

Mrs. Rebecca Zauner

MS/HS Music and Drama
[email protected]

ESE/Gifted/Speech

Ms. Jennifer Burbea

ESE Assistant (Elementary)
[email protected]

Mrs. Penny Castor

ESE Assistant (Upper School)
[email protected]

Mrs. Eulalia Cannefax

ESOL Assistant
[email protected]

Mrs. Stacey Gilbert

ESE Resource (Elementary)
[email protected]

Mrs. Michelle Johns

Student Services Coordinator (MS/HS)
[email protected]

Mrs. Bonnie Moravecky

Guidance Counselor/HS Dual Enrollment Contact
[email protected]

Mrs. Kim Parker

ESE Resource (Intermediate)
[email protected]

Mrs. Stacy Preston

ESE Resource (Intermediate)
[email protected]

Mrs. Brittany Powell

ESE Teacher (Primary)
[email protected]

Mrs. Nicole Roberts

Literacy Trainer
[email protected]

Mrs. Amber Sargent

ESE (High School)
[email protected]

Mrs. Jenea Simmons

Gifted
[email protected]

Mrs. Caroline Pape

Guidance Counselor
[email protected]

Mrs. Chris Thomas

Math Interventionist
[email protected]

Mrs. Michaela Trumblak

Math Coach
[email protected]

Specials/Activities (Elementary)

Ms. Heather Ball

Physical Education
[email protected]

Ms. Jill Johnson

Physical Education
[email protected]

Mrs. Delia Lancaster

Art Education
[email protected]

Ms. Renee Pariseau

Music Education
[email protected]

Ms. Makayla Fernandez

Spanish Language
[email protected]

Staff

Mr. Keith Briggs

Head Custodian
[email protected]

Mrs. Sharon Bunche

Before/Aftercare Coordinator
[email protected]

Mrs. Kelly Harris

Front Office Clerk
[email protected]

Mrs. Kathy Holem

Food Service Director
[email protected]

Mrs. Tammy Johnson

Front Office Clerk
[email protected]

Mrs. Joanne Maciejewski

School Registrar
[email protected]

Mrs. Tramesa Moore

Food Service Manager (Upper School)
[email protected]

Mrs. Candice Johnson

School Nurse

[email protected]

Mrs. Holly Nickerson

Front Office Staff
[email protected]

Mrs. Sarah Renner

Front Office Staff
[email protected]

Ms. Laura Sroka

Food Service Manager
[email protected]

Mr. Christopher Williams

Head Custodian
[email protected]